
| Fakta om indkvartering | |
| Stjerner | ★ ★ ★ + |
| Pension | 1/4 |
| TV | Ja |
| Internet | Ja |
| Skiopbevaring | Ja |
| Afstand til pisten | |
| Afstand til liften | 500 m |
| Afstand til centrum | 0 m |
| Ski-in / Ski-out | |
Bestil på telefon 7023 1819 Mandag - torsdag 9 - 17 Du kan også sende en forespørgsel eller en e-mail til kontakt@skirejser.dk |
|
Ski Lodge Engelberg er en fantastisk fortælling om tre unge svenskere, der har haft en drøm om deres eget hotel i alperne.
Drevet af passionen for skiløb, har de skabt Ski Lodge Engelberg, udfra hvordan de selv gerne ville rejse og bo, og med et personale til at fortælle hvor den bedste sne ligger.
Selve hotellet ligger med udsigt til »Titlis«-siden, og med kortest mulig gåafstand til hovedliften. Hotellet er skabt ved at sammenbygge et ældre ’bed and breakfast’ med et lige så gammelt hotel. Det er blevet til et utroligt charmerende sted, hvor der er tænkt på selv de mindste detaljer.
Det er tydeligt at mærke skistemningen blandt det svenske personale, og savner man fif til morgendagens løb, er det bare at indfinde sig i afterskibaren, inden- eller udendørs.
Der er bad / toilet på alle værelser. Opholdet inkluderer morgenmad og ønsker man middag, kan vi varmt anbefale at booke den som et tillæg.